Има нов невероятен опит да се използва противоречива технология за справяне с изменението на климата: превръщане на кредитите за компенсиране на въглеродни емисии в крипто токени. Както въглеродните компенсации, така и крипто са горещи теми в играта за устойчивост. Крипто мини са известни източници на замърсяване на климата и закупуването на въглеродни компенсации е популярен начин, по който компаниите се опитват да се освободят от замърсяването с парникови газове, стратегия, която в миналото се проваляше предимно. Сега части от крипто индустрията твърдят, че могат да направят компенсираните кредити по-добри – но експертите все още са скептични.
За да разберем как тези нови токени са старомодно въглеродно компенсиране в крипто облеклото, трябва да се запознаем с основите на начина им на работа. Ще започнем с въглеродни кредити.
Въглеродни кредити 101
Въглеродният диоксид е страничен продукт от правенето на бизнес в настоящата ни икономика и ще остане в тази позиция, докато разчитаме силно на изгарянето на изкопаеми горива. Използването на електричество, транспортирането на хора и стоки – всичко това води до въглеродни емисии, които нагряват нашата планета. Това е лошо. Сега има решение да спрем превръщането на Земята в овъглен и наводнен адски пейзаж – спрете да отделяте толкова много въглероден диоксид. Но това е много неудобно за компаниите и изисква от тях да променят начина, по който захранват операциите си и да местят неща по света. Някои компании смятат, че са измислили начин да заобиколят всичко това. Ако продължават да излъчват, но искат да могат да кажат, че стават „зелени“, те могат просто да инвестират в усилия за предотвратяване или улавяне на емисиите на въглероден диоксид другаде. Това ще премахне ефектите от тяхното собствено замърсяване, или поне така се мисли. Сега хората трябва да разберат как да следят този въглерод.
Това е мястото, където въглеродните компенсационни кредити влизат в картината. Въглеродният кредит представлява метричен тон въглероден диоксид, който е уловен или по друг начин е избегнат изтичането му в атмосферата. Въглеродните кредити се използват от дълго време от компании и лица, които се интересуват от компенсиране на своите емисии. Една авиокомпания или един от нейните пътници, например, може да закупи въглеродни кредити, за да компенсира замърсяването от полет, като в процеса освобождава пътниците от петното на замърсяването на климата.
Но ако всичко това звучи твърде хубаво, за да е истина, то е защото обикновено е така. Ще се върнем към това – но първо, блокчейн.
Блокчейн 101
Явното ново нещо, за което говорим тук, е превръщането на тези кредити в крипто токени, което включва пренасяне на кредитите, за които говорихме по-горе, в блокчейн. Блокчейнът е основно споделен запис на транзакции, което означава, че записът обикновено се поддържа от много различни хора или образувания, за да бъде по-трудно да се повреди (На ръба има страхотен обяснител тук). Това е важно, защото искате да избегнете проблеми като двойно харчене с криптовалути или двойно отчитане, когато става въпрос за намаляване на емисиите на парникови газове.
Аргументът гласи, че обвързването на кредити с блокчейни с помощта на токени потенциално може да улесни виждането какво, по дяволите, се случва на пазарите на въглеродни емисии. И това трябва да направи въглеродните кредити по-привлекателни и ценни – което може да стимулира по-качествени офсетни проекти. Един от най-ярките примери за тази концепция е предстоящият „Goddess Nature Token“, създаден от стартъп, наречен FlowCarbon, чиито основатели включват Адам Нойман от WeWork. Целта на GNT е да въведе „ликвиден, прозрачен пазар, до който всеки има достъп“. С други думи, целта е да се улесни всеки да купува въглеродни кредити и да види как се извършват тези транзакции.
Доколко това всъщност би било полезно за планетата обаче, подлежи на разгорещен дебат. Слонът в стаята е енергийният глад на някои блокчейни. Най-големите виновници са най-големите криптовалути, Bitcoin и Ethereum, които използват особено енергоемък и замърсяващ процес за проверка на транзакциите. Тяхното потребление на електроенергия може да съперничи на годишното потребление на електроенергия от някои малки нации. Някои от въглеродните компенсации, които са превърнати в крипто токени, са налични в Polygon, блокова верига, която по същество е изградена върху Ethereum. В резултат на това, въпреки че Polygon казва, че избягва гладния за енергия процес на крипто копаене, той все още е отговорен за някои от емисиите на въглероден диоксид на Ethereum.
Други токени се обърнаха към блокчейни, които използват различна система, която използва много по-малко енергия. Но всичко това показва, че опитите за разрешаване на изменението на климата чрез тези видове технологични корекции е опасен бизнес, с много клопки, които трябва да се избягват.
Освен това компенсирането на емисиите по старинния начин, преди крипто, вече беше рисковано начинание, защото много въглеродни кредити на пазара са боклуци: те не представляват реални намаления на емисиите. Така че превръщането на тези кредити в токени просто не стига до корена на този проблем.
„Ако криптовалутите изкупуват кредити с лошо качество и ги токенизират и създават стойност от тях, това ми изглежда наистина проблематично“, казва Барбара Хая, директор на Berkeley Carbon Trading Project. „Вие не искате да създавате стойност от неща, които се основават на неверни твърдения за въглеродното въздействие.“
Въглеродни компенсации 201: проблемът с контрола на качеството
Въглеродните регистри издават кредити за компенсиране на въглеродни емисии от проекти за компенсиране, които трябва да намалят концентрацията на въглероден диоксид, натрупващ се в атмосферата – да речем чрез запазване на гора или засаждане на дървета, които изтеглят загряващия планетата CO2.
Проблемът е, че пазарите за компенсиране на въглеродни емисии са изпълнени с лоши кредити. Те могат да представляват, например, усилия за запазване на гора и нейния потенциал да съхранява CO2. Проучванията са установили, че често тези гори никога не са били застрашени от унищожаване или заплахите, пред които са били изправени, са били преувеличени – така че плащането за „защитата“ им всъщност не е помогнало за допълнително ограничаване на количеството нагряващо планетата замърсяване, натрупващо се в нашата атмосфера . Всъщност много кредити, които се търгуват, всъщност не представляват реални намаления на емисиите на парникови газове, установи Berkeley Carbon Trading Project. Компенсирането „все още изобщо не е надеждно решение за климата“, казва Хая, и общото качество на компенсациите не се е подобрило наистина с времето.
Блоковите вериги не са решили проблема с контрола на качеството
Има много компании, които се опитват да продават крипто като решение за климата. Още през октомври блокчейн проект, наречен Toucan, и децентрализирана автономна организация (нещо като екологична „крипто кооперация“), наречена KlimaDAO, пуснаха нов токен. Нарича се базов въглероден тон (BCT) и представлява въглеродни компенсационни кредити, които са преместени от традиционен въглероден регистър към блокчейн.
Пазарите за пазари за компенсиране на въглеродни емисии са „непрозрачни, изобилстват от посредници и в резултат на това страдат от съмнително качество и липса на прозрачни ценови сигнали“, каза Тукан в публикация през октомври, когато стартира.
Внасянето на кредити за компенсиране на въглеродни емисии в блокчейн теоретично прави рисковия процес на търговия с кредити за въглеродни емисии по-прозрачен. Хората могат да видят отчета на транзакциите ясно в блокчейна: кои кредити са били продадени кога и за колко и от какъв вид проект за намаляване на въглерода произтича.
Първото усилие на Toucan да въведе въглеродни кредити във веригата бързо се развихри. След няколко месеца около една четвърт от всички кредити в най-големия регистър в света бяха преместени във веригата с помощта на платформата на Toucan. Но популярността му не се е превърнала непременно в успех, когато става въпрос за намаляване на замърсяването на планетата от отопление.
Един високопоставен анализ на изследователи от организацията с нестопанска цел CarbonPlan установи, че почти всички кредити са с толкова лошо качество, че биха били изключени от глобалната схема за компенсиране на международната авиация, считана за индустриален стандарт за компенсации. Част от проблема с много от кредитите беше, че те бяха обвързани със стари „зомби проекти“, според CarbonPlan, които други купувачи вероятно не са докоснали поради опасения за качеството. След като бяха преобразувани в токени, целият крипто шум ги накара да се продават като топъл хляб, дори и да не бяха непременно добра покупка.
„Има достатъчно място за преувеличаване на това колко вашите крипто усилия всъщност помагат на околната среда“, казва Грейсън Баджли, водещ автор на анализа на CarbonPlan. „Просто преместване на този инвентар [of credits] от един регистър към следващия няма изведнъж да подобри тези въглеродни компенсации.“
Реакцията на преувеличението беше бърза. Въглеродният регистър реши да спре превръщането на кредити в жетони, в очакване на „обществена консултация“ за това как да подобри процеса. За да се опита да се справи с някои от проблемите, Toucan представи нов токен, наречен Nature Carbon Tonne, с по-строги ограничения за това какви видове офсетни проекти могат да бъдат включени. Критичният анализ, казват те, доказа, че блокчейн е инструмент, който може да подобри офсетния пазар чрез по-голяма прозрачност.
„Ако можете да видите всичко, което се случва, е много по-лесно да критикувате нещата и да ги поправяте“, казва главният оперативен директор на Toucan Робърт Шмит. „Единствената причина, поради която CarbonPlan успя да направи този анализ, е, че той е във веригата. Те никога не биха могли да направят това на традиционния пазар.
Предстоят препятствия
Новото начинание на Neumann, Flowcarbon, опитва нещо подобно на Toucan със своите токени Goddess Nature. Но се опитва да избегне някои от проблемите, с които се сблъска Тукан, като проверява компенсираните кредити по-задълбочено, преди да ги превърне в токени. Токените ще се основават на по-нови въглеродни кредити, които отговарят на „пазарно признатите стандарти“, казва Flowcarbon.
Обещанията му изглежда са успокоили инвеститорите. Flowcarbon спечели 70 милиона долара рисков капитал през май.
Flowcarbon казва, че планира официално да пусне GNT „скоро“, опровергавайки юли Wall Street Journal доклад, в който се казва, че стартирането е задържано след срив на цените на крипто. “[GNT] ще търгува на една прозрачна цена за всички на ликвиден, прозрачен пазар. Тези ясни и последователни данни за цените са от съществено значение за инвеститорите, за да могат да финансират нови проекти за намаляване и премахване на въглеродни емисии, които генерират кредити“, каза изпълнителният директор и съосновател на Flowcarbon Дана Гибър в изявление, изпратено по имейл до На ръба.
Виждате ли, въпреки всички документирани проблеми с компенсациите, те продължават да стават все по-популярни като начин компаниите да могат да кажат, че намаляват въздействието си върху околната среда. Феновете на офсетите се надяват, че пазарите все още могат да се подобрят с технологични поправки, които варират от наблюдение на офсетни проекти със сателити, за да се уверят, че правят това, което трябва да правят – до блокчейни, осигуряващи повишена прозрачност на пазарите. Това дава нови екипи като Flowcarbon мотивация да направят въглеродните кредити по-лесни за закупуване и продажба, като ги превръщат в токени.
Но експертите се съмняват, че повишената ликвидност е добро нещо, като се има предвид лошото качество на много кредити за компенсиране на въглеродни емисии. „Като се има предвид, че не можете да се доверите на кредитното качество, компаниите в идеалния случай биха направили надлежна проверка и наистина биха потърсили проекти и разработчици на проекти, на които имат доверие и които искат да подкрепят“, казва Хая.
Необходимостта от проверка на кредитите води до друга причина, поради която блокчейните не са успели да решат проблемите в основата на пазарите за компенсиране на въглеродни емисии. Икономистът в областта на дигиталните валути Алекс де Врийс го нарича „Проблемът на Оракула“. Блокчейните, по своята същност като децентрализирана счетоводна книга, в най-добрия случай трябва да премахнат необходимостта да се разчита на голяма институция като банка, за да поддържа точен отчет на активите. Но отсяването на въглеродни кредити с лошо качество все още разчита на доверен посредник като традиционния офсетен регистър. Може да се наложи да извършат одити, за да проверят дали дърветата наистина са били засадени и че никой не отчита двойно намаленията на емисиите, обяснява де Врис.
В противен случай де Врис казва: „Ако сложите боклук върху блокчейна, той пак е боклук. Блокчейнът не поправя това. Това е погрешно схващане.